EN
Dąbrowa Górnicza
1°
2°
Sob
Weather from OpenWeatherMap

HOTEL SHUMA covers area of more than 1.2 hectare

SEE
MOVIE
VIRTUAL
WALK

SHUMA Complex

Welcome to SHUMA Complex situated by the Pogoria I Lake in Dąbrowa Górnicza in the vicinity of S1 carriageway (Warszawa Bielsko Biała) and crossover ( Katowice Kraków). Distance from the airport Pyrzowice is only 23 km, and the Balice airport 78 km.

We would like to present unique Hotel, located in picturesque corner of nature. Surrounded by green area and four lakes, the place itself encourages guests to take a stroll along the shore of the lake in company with dignified swans, colorful ducks and to the accompaniment of relaxing swoosh of waves.

The complex (over 1,2 ha) consists mainly of garden area divided by two car parks.

The access to complimentary wireless Internet is available in Shuma as well.

There is also a lift, which enables guests to move easily up and down along four storeys (from -1 to +2).

OPINIE NASZYCH GOŚCI

1

W Shumie spędziliśmy noc poślubną. Pokój bardzo piękny w stylu marynarskim z wielkim łożem z baldachimem, duża łazienka. Widok z okna na jezioro, piękna okolica. Śniadanie w formie bufetu wliczone w cenę noclegu. Miejsce godne polecenia.

2

Moja 18 udała się w 100% ! Bardzo profesjonalna obsługa, cudowna atmosfera i oczywiście piękne, niesamowicie urodziwe miejsce ! O przepysznym jedzeniu również nie można zapomnieć. W sposobie organizacji nie ma się do czego przyczepić (jest to wręcz relaks, poczucie spokoju i pewność, że impreza okaże się sukcesem). Pokoje są piękne !

Map

Airport Katowice Pyrzowice

23km

24min

Katowice

22km

30min

Airport Kraków Balice

74km

55min

Częstochowa

58km

50min

Our guests